Jak dobrać ramę do obrazu?
Jak dobrać ramę do obrazu?
23.08.2023Sztuka rządzi się swoimi prawami, zwłaszcza malarstwo. Każde dzieło wymaga odpowiedniej oprawy. Ramy do obrazu są czymś, co pozwala wyeksponować dzieło sztuki, podnosi jego walory estetyczne i wpływa na jego odbiór. Sprawdź, o czym warto pamiętać wybierając oprawy obrazów.
Wybór odpowiedniej ramy jest niełatwym zadaniem. Musisz pamiętać, że rama jest dla obrazu, a nie obraz dla ramy. Dobrze dobrana wzbogaci dzieło sztuki i uwypukli jego zalety. Z kolei źle dobrana spowoduje, że obraz straci na swej wartości i stanie się mniej atrakcyjny.
Oprawa obrazu nie może zakłócać odbioru dzieła sztuki, niezależnie od tego, czy jest to sztuka nowoczesna czy klasyczna. Rama powinna współgrać z obrazem.
Wskazówki jak dobrać odpowiednią ramę do stylu malarskiego?
Dobór ramy do obrazu to przede wszystkim zwrócenie uwagi na jego styl. Klasyczne obrazy najlepiej zaprezentują się w drewnianych ramach. Odpowiednią oprawą dla nich będą również ramy złocone. Sztuka nowoczesna najlepiej wypadnie w ramach minimalistycznych, nawet bardzo surowych.
Rozwijając temat – obrazy olejne, historyczne, portrety czy piękne krajobrazy warto oprawić w tradycyjne ramy. Jaki styl ramy będzie odpowiedni?
Na pewno doskonałym wyborem będą wspomniane wyżej eleganckie ramy drewniane – również te wykonane ze szlachetnego ciemnego drewna, jak np. mahoń oraz ciężkie, ozdobne ramy złocone. Zarówno jedne, jak i drugie wydobędą ich potencjał i to, co w nich najpiękniejsze. Drewniana i złota rama nie będą rozpraszać i tym samym zapewnią większe skupienie na obrazie.
Abstrakcyjny i nowoczesny obraz aż prosi się o coś nieskomplikowanego, subtelnego, lekkiego. Proponujemy prostą ramę w stylu american box, czyli tak zwaną ramę skrzynkową.
Starając się dobrać ramę do obrazu, unikaj skrajności. Niekorzystny jest zarówno zbyt duży kontrast między ramą a obrazem, jak również zbyt mdłe zestawienia bazujące na tej samej kolorystyce. Oprawa nie może dominować ani kolorem, ani strojnością nad dziełem sztuki.
Jaki kolor ramy wybrać? Przede wszystkim unikaj synchronizacji kolorystycznej między obrazem a ramą. Taka sytuacja nie będzie dobrze wyglądać. Obraz „zleje się” z ramą i straci na swym pięknie.
Dobrym rozwiązaniem jest dobór koloru ramy do jednej z drugorzędnych barw na obrazie.
Możesz ułatwić sobie zadanie i dla obrazów, w których dominuje ciepły odcień, wybrać ramę w tonacji ciepłej. I odwrotnie. Obraz, w którym dominują barwy chłodne, warto oprawić w ramę o równie chłodnej kolorystyce.
Jak dobrać ramę do wnętrza?
Na pewno warto oprawiać obrazy tak, aby tworzyły spójną całość z otoczeniem. Co to oznacza w praktyce? Dobrze dobrana rama nie przytłacza swoją strojnością pomieszczenia, pasuje do stylu wnętrza i stanowi integralny element z pozostałymi dekoracjami.
Przykładowo: jeśli masz klasyczny wystrój wnętrz, nie powinieneś decydować się na ramy nowoczesne, proste, surowe, metalowe czy pozbawione zdobień, bo to będzie się ze sobą kłócić. Lepiej wybierz stylowe, ciężkie, dekoracyjne ramy – złote lub srebrne, które pięknie zagrają z rzeźbionymi, drewnianymi meblami, lustrami w ozdobnych ramach, ciężkimi zasłonami.
Pamiętaj jednak, że rama w pierwszej kolejności powinna pasować do obrazu. Chcąc powiesić nowoczesną abstrakcję w klasycznym wnętrzu, wybierz równie nowoczesną oprawę nawiązującą do wnętrza np. kolorem. W tym przypadku świetnie sprawdzą się minimalistyczne, proste ramy z elementami złota.
A jeśli surowym wnętrzom, które są utrzymane w ciemnych tonacjach, chcesz dodać odrobinę przytulności, postaw na proste ramy drewniane, które je ocieplą.
Dużą rolę odgrywa też sama ściana wnętrza, a dokładniej mówiąc – jej kolor. Ściany jasne stanowią idealne tło dla surowych i minimalistycznych ram. Ściany ciemne są wręcz stworzone dla ram bogato zdobionych – złotych lub srebrnych.
Chcesz, żeby dzieło sztuki zwracało na siebie uwagę już od pierwszej chwili? Dobierz ramę w kolorze, który kontrastuje z kolorem ściany.
Passe-partout w oprawie obrazów
Dzieła sztuki wykonane na papierze wymagają od nas zastosowania passe-partout. Jest to rodzaj oprawy w postaci kartonowej ramki, która zasłania brzeg obrazu. Taka oprawa pięknie eksponuje pracę i nie zakłóca jej odbioru.
Wybierając passe-partout warto zastosować poniższe kolory:
- biel, która jest uniwersalna, ale przede wszystkim idealnie pasuje do zdjęć i grafik, zwłaszcza czarno-białych;
- czerń, która jest wręcz stworzona dla kolorowych grafik;
- szarość, podobnie jak biel jest neutralna i można ją zastosować w niemal każdej pracy.
Kolor passe-partout możesz dobrać, bazując zarówno na kolorach pojawiających się na oprawianym dziele, jak również stawiając na kontrast. Chcąc wyeksponować niewielką kolorową pracę, można pokusić się o bardzo ciemne passe-partout (np. czarne) w dużym rozmiarze, zestawiając je z delikatną, wąską złotą ramą. Tak oprawiona praca staje się dziełem sztuki, które przyciąga uwagę.
O czym jeszcze pamiętać przy doborze ramy do obrazu?
Sam styl obrazu to nie wszystko. Zwróć również uwagę na technikę malarską. Od niej zależy głównie grubość ramy.
Płótno prezentujące malarstwo klasyczne wymaga profesjonalnej ramy o odpowiedniej głębokości. Dla obrazów namalowanych na desce, odpowiednia będzie rama mniej głęboka. Ryciny i grafiki na papierze powinny być oprawiane w ramki ze szkłem – najlepiej cienkie.
Bardzo ważny jest też rozmiar samej ramy. Jeśli posiadasz niewymierne płótno, doskonałym zabiegiem będzie zamówienie ramy na wymiar. W ten sposób posiadany przez Ciebie obraz zyska efektowne obramowanie, które tylko podkreśli jego walory.
Dodatkowo decydując się na ramy na zamówienie, będziesz mieć pewność, że idealnie wpasują się w styl wnętrza i doskonale zagospodarują przestrzeń.
Nasza firma do każdego zlecenia podchodzi w indywidualny sposób. Chętnie pomożemy Ci w doborze właściwej ramy i wykonamy dla Ciebie takie, jakich najbardziej potrzebujesz.
Galeria ścienna — poradnik jak ją zaplanować i stworzyć
14.09.2023Tworzenie galerii ściennej w swoim domu może być inspirującym doświadczeniem. To doskonały spos ...
Czym jest passe partout i jak go wykonać?
05.09.2023W świecie sztuki oprawa odgrywa istotną rolę, wpływając na prezentację i ochronę dzieł. Je ...